Enerji kimlik belgesi veren firmalar

Enerji kimlik belgesi veren firmalar

Enerji kimlik belgesi veren firmalar listesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır. Bu firmalar nezninde en çok bilinen ve tanınan şirket Akçalı Enerji A.Ş. ‘dir. Şirketimizin 45 ilde şubesi bulunmaktadır. Enerji kimlik belgesinin amacını en iyi şekilde anlatıp tanıtımını yapan şirketimiz bugüne değin farklı farklı illerde olmak üzere 35.000 adet enerji kimlik düzenlemiştir.

Enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisini bünyesinde istihdam ettiği Elektrik Mühendisi, Etüt Proje Uzmanı mühendis ve ekb uzmanı mühendislerle almıştır. Firmamız 2015 yılından beri faaldir. Ana faaliyet konusu binalara yönelik mühendislik hizmetleri olan şirketimiz binalara yönelik olarak topraklama ölçümü, deprem risk raporu, akustik rapor, akustik proje, enerji kimlik belgesi, çatı ges, dış cephe ısı yalıtımı yapmaktadır.

Şirketimiz yaptığı bu işlere karşı aylık ya da yıllık bazda denetlenmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından aylık olarak yapılan enerji kimlik belgelerinden birkaçı denetlenmektedir. Denetim raporunda şu ana kadar olumsuz bir sonuç almamıştır. Malesef ülkemizde birçok sektörde olduğu gibi mühendislik faaliyetleri yürüten mühendislik ve mimarlık büroları yapı ve malzemelerine aykırı enerji kimlik belgesi düzenlediğinden dolayı yetkisi alınmıştır.Enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisi alınan bir şirket 3 ay ekb yapamaz. Aynı yıl içerisinde 3 kere yetkisi alınan şirket ekb yapamaz ve ekb uzmanının yetkisi alınır.

Yanlış yapılan bir enerji kimlik belgesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın denetiminde rast gelmez ve yapı sahibi bununla alakalı bir dilekçe yazar ise bu binanın belgesinin doğru ya da yanlış düzenlediği bir sonraki denetimde ortaya çıkmaktadır.

Enerji kimlik belgesi fiyatı çok düşük olan firmaların ilerleyen zamanlarda yetkisinin alındığı görülmüştür. Çünkü enerji kimlik belgesi her binaya özgü materyal ve ekipmanlar ile mimari proje farklılığı göstermektedir. İşini iyi yapmayan firma ve mühendisler başka bir binaya ait bilgileri tekrar tekrar başka binalar için kullanmaktadır. İşlemleri kısaltarak fiyatını düşük tutmaktadır. Yetkisinin alınmasının ve enerji kimlik belgesi ücretinin düşük olmasının sebebi budur.

Enerji kimlik belgesi ne kadar şeklinde gelen soruların sahibi ilk başta fiyattan önce bu hizmetin içeriğini ve kapsamını bilmelidirler. Aksi halde yetkisi alınmış ya da alınması muhtemel bir şirkete dek geleceklerdir.

06 Mayıs 2020
695 kez görüntülendi