Akçalı Enerji A.Ş.’nin yetkileri

Akçalı Enerji A.Ş.’nin yetkileri

Akçalı Enerji A.Ş. olarak yeni ve mevcut binalara enerji kimlik belgesi vermeye yetkili firmalar/kuruluşlar bünyesinde yer almaktadır. Gerekli teknik personel olara alt yapımızı hazır hale getirdikten sonra ilgili bakanlık olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisini 3 yıl önce almış bulunmkatayız.

Akçalı Enerji A.Ş. olarak yetkimiz sınırsız olup, günlük, aylık ve yıllık denetimleri sorunsuz geçtiğimiz sürece yetkilimiz devam edecektir.Enerji kimlik belgesi yetkimizi koruyabilmek için her bina enerji kimlik belgesini özenli, dikkatli, gerçek verilerle, doğru çizimlerle tamamlamak zorundayız.

Yeni binalar için prosedür harfiyen uygulanmalıdır. Gerekli mimari proje, elektrik projesi, mekanik tesisat ve ısı yalıtım projesi aynı biçimde beptr2 programına işlenmelidir.

Mevcut bina enerji kimlik belgesi düzenlenirken ise bina mimari projesi üzerinden çizimleri yapılmalı, sonradan yapılan değişiklikler ise bina mahaline enerji sistemleri mühendisi, elektrik mühendisi, mimar, makine mühendisi veya inşaat mühendisi tarafından incelenmeli ve rapor düzenlemelidir.Enerji kimlik belgesi üzerinde birden çok değişken veri yer almaktadır. Bunların en önemlileri bina dış duvar özellikleri ve çatı dış duvar özellikleridir.Bina dış kabuğunun ısı iletimi, kullanılan malzemelere göre belirlenmektedir.

Enerji kimlik belgesindeki sınıfın değerini değiştiren en önemli etken ısı yalıtımının yapılıp yapılmamasıdır. Ancak ısı yalıtım zorunlu değildir.

Enerji kimlik belgesi fiyatları yapılan bina yerinde inceleme faaliyetleri dahil edilerek verilmektedir. Yeni binalara nazaran fiyatlarının yüksek olmasının en temel nedeni budur.

Firmamız üç büyük şehir olan Ankara, Bursa ve İstanbul’da etkin ve hızlı bir biçim halinde çalışmaktadır.

23 Eylül 2019
1.182 kez görüntülendi