%100 Enerji Tasarrufu

%100 Enerji Tasarrufu

Enerji ülkemizin en önemli sorunudur. Doğal gaz ya da elektrik olsun fark etmeksizin dışa bağımlı bir ülkeyiz. Hal böyle iken elimizdeki enerji kaynaklarından en fazla nasıl yararlanırızı konuşmalıyız. Ya da enerjiyi verimli kullanarak tasarruf etmenin yollarını…

Enerji ev aletlerinin çalışmasından tutun da dev iş makinelerinin çalışabilmesine imkan tanıyan bir güç kaynağıdır. 2015 yılında Tüm Türkiye’nin elektriğinin kesildiği günü hatırlayalım her şey bir anda durmuştu. Artık hayatımıza bu denli giren ve olmazsa olmazımız olan enerjiyi kesinlikle verimli kullanmalı ve tasarruf etmenin yollarını aramalıyız.

Enerji tasarrufu için önce kendi dünyamızdan başlamalıyız.İşte tasarruf tedbirlerinin birkaçı;

Evlerde oda büyüklüğüne göre tasarruflu lamba kullanmalıyız. Yani salon gibi geniş bir mekanın aydınlatması için 24 W lamba,  daha küçük odalarda 16 W lamba, tuvalet- banyo gibi daha da küçük mekanlarda 8 W lamba kullanmamız en uygunudur.

Binanın merdiven ve giriş kapısına sensörlü lambalar takılmalıdır. Hareket halinde yanan daha sonra kendiliğinden sönen bu lambalar ile % 20 lere varan enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Dış cephe ısıyı az geçiren malzemelerde kaplanmalıdır.Bu malzemeler taş yünü, polistren köpük ile extrude polistren köpüktür. Mantolama ile yıllık % 30 enerji kazancı sağlanmaktadır.

Çatıya cam yünü serilmesi yapının üst kısımlarından olan enerji kayıplarını azaltacaktır. Son kattaki daireler için en az  % 30 civarında bir enerji tasarruf yöntemidir.

Pencerelerin pvc ile değiştirilmesi % 20 civarında enerji tasarrufu demektir.

Çatıya koyulabilen güneş enerji panelleri ile hafif güneşli bir günde bile enerji kullanmaksızın sıcak su imkanı var.

Kombi ve peteklerin yıllık bakımlarını mutlaka yaptırmalıyız.  Boruların içerisinde biriken materyaller ısıtmayı doğrudan etkilemektedir ayrıca kombi arızasına da sebep olmaktadır.

07 Nisan 2017
456 kez görüntülendi
Etiketler: